Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Jak się uczyć języka, aby mówić?

Jak-się-uczyć-języka-aby-mówić

PASJE

Jak się uczyć języka, aby mówić?

Jestem pewna, że każda osoba, która chce się nauczyć języka komunikatywnie, choć raz w życiu zadała sobie to pytanie. Jak się uczyć języka, aby mówić? Jeśli nigdy nie zadałeś sobie tego pytania, warto się zastanowić
  • Czy Twój sposób nauki prowadzi Cię do osiągnięcia Twojego celu?
  • Uczenie się trzeci rok samodzielnie w domu otworzy mnie do rozmowy z ludźmi?
  • „Zakuwanie” 50 słówek dziennie nauczy mnie jak budować zdania?
  • Wypełnianie luk, uzupełnianie zdań lub nauka nikomu nieznanych idiomów ułatwi mi komunikację z ludźmi?
Przygotowałam dla Was 6 kluczowych kwestii, które musisz uwzględnić ucząc się języka obcego.


1. Znajdź dla siebie najlepszego lektora

Znajdź dla siebie lektora, który będzie Twoją inspiracją, motywacją i mentorem w jednym.
Zauważ, że w każdej dziedzinie życia ludzie, którzy osiągają sukces mają swojego nauczyciela, trenera czy coacha. Jest on kluczowy, aby poprowadzić za rękę na początku przygody z językiem. Jest pomocny również, kiedy idzie Ci dobrze, abyś mógł się jeszcze bardziej rozwinąć.

Każdy sportowiec, nawet najlepszy, wygrywający zawody i mistrzostwa ma trenera, który go pilnuje, motywuje i inspiruje. Z nauką języka nie jest inaczej.

Posłuchaj wywiadu, który przeprowadziłam z Konradem Kozubowskim, wielokrotnym mistrzem w karate i przekonaj się, że to o czym piszę wyżej to prawda.

Czy student 3 roku, który co prawda zna angielski, może pełnić funkcję takiego inspirującego lektora-mentora? Sam sobie musisz odpowiedzieć na to pytanie 😊

2. Ucz się fraz, zwrotów i całych zdań.

Dlaczego każdy wie co to znaczy „What’s your name?” lub „How old are you?” …?
To są zdania, które poznajemy na pierwszej lekcji i powtarzamy bardzo często. Po jakimś czasie używamy ich już bardzo spontanicznie, wchodzą nam w krew 😉
Wiecie dlaczego każdy zna te zdania i używa ich bez większego problemu? Odpowiedź jest prosta. Żaden nauczyciel  nie rozbiera tych zdań na części pierwsze. Nie tłumaczy gdzie inwersja, gdzie podmiot i orzeczenie itp. Po prostu podaje zdanie, mówi co znaczy, a poźniej zadaje tyle razy, że uczeń bez problemu je zapamiętuje i używa. Z resztą trzeba robić to samo…zamiast uczyć się na pamięć listy słówek, które ulatują z prędkością…. warto, zdecydowanie warto uczyć się fraz, zwrotów i całych zdań. Gwarantuję Ci, że efekt będzie o 95% lepszy 😊

Jak się uczyć języka, aby mówić?

Moja rada: Jeśli Twój nauczyciel nadal podaje Ci słówka na tablicy,  a każdemu to się zdarza to od razu pytaj „a jak to będzie w zdaniu?”. Lektor poda Ci zdanie, Ty je powtórzysz, później wymyślisz swoje, najlepiej śmieszne, dotyczące Ciebie. W ten sposób mamy nowe, piękne zdanie, które możemy używać 😊

Np.

Lektor pisze na tablicy słowo ‘cost’ – kosztować

Ty: A jak to będzie w zdaniu?

Lektor: ‘How much does it cost’

Ty: Dziękuję. Czyli w sklepie mogę zapytać ‘How much does Ferrari cost?’

Lektor: Dokładnie tak

Rozumiesz o co mi chodzi? 😊

3. Mów, od samego początku mów.

W nauce języka nie sprawdzi się strategia „jak się nauczę to zacznę mówić”. Nie, nie, nie…

Pewnie więc się zastanawiasz, jak się uczyć języka?

Od pierwszej lekcji, od pierwszego dnia nauki powtarzasz na głos to czego się uczysz. Nie w głowie, nie na kartce, nie po cichu…musi być na głos. Musisz osłuchać się ze sobą mówiącym w języku obcym i przyzwyczaić do swojej melodyki języka, która w każdym języku jest inna.

Korzystaj z każdej okazji na lekcji aby się odezwać. Jeśli ciśnie Ci się na język odpowiedź ‘yes’ lub ‘no’ – nie rób tego. Powiedz całym zdaniem, nawet gdyby to zdanie miało być turbo proste.
Powtarzając materiał w domu (mam nadzieję, że to robisz, bo tylko wówczas wtedy możesz liczyć na szybki efekt) mów na głos, możesz też wyśpiewać lub wykrzyczeć zdania 😀 dużo zabawy, śmiechu i efekt murowany! Świetną metodą na początek jest SHADOWING czyli powtarzanie na głos po lektorze, który coś mówi lub czyta (materiał może być nagrany rzecz jasna).

4. Nie męcz się!

Co za eufemizm pomyślisz 😉 Przecież trzeba się wysilić, aby nauczyć się języka… i tak i nie…
Oczywiście musisz włożyć jakąś pracę i się zaangażować, ale to nie może być męka i orka na ugorze. Dasz radę miesiąc, dwa, no może rok, ale kto może wytrzymać takie męki kilka lat? (Tak, nauka języka do poziomu komunikatywnego trwa kilka lat, a w zasadzie nigdy się nie kończy. W momencie kiedy przerywasz naukę i przestajesz się uczyć – zapominasz. Przykre, ale prawdziwe).

Jak się więc uczyć języka?

Ucz się mądrze! Znajdź lektora (lub lektorkę 😉), która Cię zainspiruje i zmotywuje, której będzie zależało na Twoich efektach równie bardzo jak Tobie. Nie ma takich myślisz?? Nie zgodzę się, mogę Ci podać przynajmniej 30 przykładów lektorów, którzy motywują, inspirują i na głowie stają, abyś osiągnął swój cel w nauce języka (wejdź w zakładkę ‘O nas’ na tej stronie, aby ich poznać). 😉

Może być tak, że masz super lektora, ale zajęcia są o 21:00 po drugiej stronie miasta, a dojazd tam i z powrotem to dodatkowa godzina. Zmień to, poproś o zmianę godziny po pracy, a do tego umów się na zajęcia online. Zrób tak, aby wszystko, absolutnie wszystko sprzyjało Twojej nauce języka. Lektor, pora, grupa, miejsce, czas. To ma być przyjemność, rozrywka, hobby, pasja, czysta radość. Tylko wtedy wówczas będziesz się cieszył samym procesem nauki jak i efektami, a z takim podejściem one przyjdą baaaaaardzo szybko.

5. Ucz się w grupie.

„Tak, ale ja wolę indywidualnie”, „wstydzę się w grupie”, „wolę, aby nauczyciel skupił się tylko na mnie”. Tak, wszystko to słyszałam 1000 razy i nie zgodzę się z tym! Jeśli masz się przygotować do rozmowy o pracę to jasne, 3-4 spotkania indywidualne załatwiają sprawę.

Musisz przećwiczyć konkretny materiał w konkretnym celu i wówczas zajęcia indywidualne mają sens.
Ale jeśli ma to być dłuższa nauka języka, a z założenia nauka języka to długi proces to zdecydowanie lepsza jest grupa. Nikt i nic tak nie motywuje jak grupa ludzi, która ma podobne pasje. Odrobina konkurencji, która w grupie jest nieunikniona i spora dawka humoru, która towarzyszy nauce języka w grupie. Sama uczę się już kolejnego języka i gdyby nie grupa to pewnie dawno bym przerwała naukę, bo ‘nie mam czasu” lub po prostu odwoływała zajęcia. Własnie to jest najczęstszą praktyką w przypadku lekcji indywidualnych.

Nie wspomnę o kosztach, bo to każdy przeliczy sobie sam 😉

(Lekcja 45 min w grupie to około 15-20zł, profesjonalne zajęcia indywidualne to w najlepszym przypadku koszt 70-80zł/45min).

6. Bądź realistą, nie perfekcjonistą.

Nigdy nie nauczysz się języka perfekcyjnie. Twój akcent nigdy nie będzie idealny, a zasób słownictwa zawsze będzie można poszerzyć (język angielski ma najbogatszy słownik na świecie). Tak wiem, brzmi brutalnie, ale taka jest prawda 😉 Nie musisz mówić perfekcyjnie, wystarczy mówić komunikatywnie. Pozwól sobie na błędy, miej dystans do siebie, baw się językiem i nie wyznaczaj zbyt ambitnych celów.

To tylko niektóre z wskazówek, które zdecydowanie pomogą Ci uczyć się języka efektywnie i komunikatywnie, tak, aby zacząć mówić. Mam ich jeszcze co najmniej z 50 😉 Jeśli chcesz je poznać to daj znać w komentarzu.

Pozdrawiam,
Basia z Royal School i Royal Online

Nauka języka, która sprawia przyjemność to nasza filozofia! :) Wierzymy, że każdy może nauczyć się języka obcego! Co więcej, jesteśmy przekonani, że można się go nauczyć w sposób przyjemny :) Royal School a great place to be!

Więcej w PASJE

Do góry
Skip to content