Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Jak można pomagać w czasie pandemii koronawirusa – inicjatywy społeczne

Jak można pomagać w czasie pandemii koronawirusa - inicjatywy społeczne

ZDROWIE

Jak można pomagać w czasie pandemii koronawirusa – inicjatywy społeczne

Poszukajmy plusów tej całej sytuacji, która obecnie panuje w Polsce i na świecie. W ostatnich dniach wróciła mi wiara w ludzi! Szczerze mówiąc myślałam, że Polakom będzie bliżej do Włochów, niż do Chińczyków. Byłam pewna, że ludzie będą się spotykać i lekceważyć komunikaty o tym, żeby zostać z domach. Chyba pierwszy raz cieszę się z tego, że się pomyliłam. Mnóstwo osób jednoczy się, żeby pomagać w opanowaniu sytuacji jak tylko mogą.

Chciałabym najbardziej docenić pracę służb medycznych. Wiadomo, że oni teraz pracują najciężej w trosce o nasze zdrowie i życie. Są to lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, sanitariusze, laboranci i pracownicy medyczni. Uznanie należy się jednak wszystkim osobom, które każdego dnia narażają zdrowie swoje i swoich bliskich po to, żebyśmy mogli jak najlepiej funkcjonować w tym trudnym czasie. Żebyśmy mogli zrobić zakupy, kupić leki, dojechać na miejsce, wrócić z zagranicy. Naprawdę wielu ludzi każdego dnia wychodzi ze strachem do pracy i należy im za to bardzo podziękować, chociaż myślę, że podziękowania to stanowczo za mało w tej sytuacji.

Przede wszystkim jednak piszę dzisiaj o wszystkich społecznych inicjatywach. Serce mi się raduje kiedy je widzę. To dzięki temu jestem dumna z naszego narodu. Z całą pewnością nie wiem o wielu, ale wymienię kilka, które są pięknymi gestami w stronę potrzebujących ludzi. Jeśli chcesz się przyłączyć, ułatwię Ci sprawę. Przy każdym akapicie dam link, żebyś mógł się wyświadczyć przysługę.

Na facebook`u są grupy „Widzialna ręka”, w której można ogłaszać chęci oraz potrzebę pomocy. Zgłaszają się tam ludzie, którzy deklarują wyręczenie m.in. w zrobieniu zakupów czy wyprowadzeniu psa oraz ludzi, którzy takiej lub innej pomocy potrzebują. Można też trafić na wiele opcji zdalnych, takich jak psycholog, porady prawne związane z pracą, różnego rodzaju kursy oraz nauka. Inicjatywa ta ma również podgrupy dotyczące poszczególnych miast.

Ogólna grupa: https://www.facebook.com/groups/widzialnareka/

Opole: https://www.facebook.com/groups/224527782072287/

Kolejna akcja to zbiórki pieniężne mające na celu dwustronne pomaganie. Chodzi o zbieranie pieniędzy na dostarczanie jedzenia do szpitali dla personelu medycznego. Tutaj mamy dwie wygrane strony. Z jednej strony nakarmionych lekarzy, a z drugiej odrobinę dofinansowane restauracje, której przecież bardzo dużo w tej chwili tracą. Tutaj można ją wesprzeć: https://zrzutka.pl/posilekdlalekarza

Trafiłam w internecie również na grupę gdzie można zaangażować się w szycie maseczek i fartuchów dla szpitali. Kto może szyć, ma materiały lub posłuży każdą inną pomocą w tym temacie, niech wejdzie na grupę:  https://www.facebook.com/groups/252324292435100/

Wspracia finansowego na materiały do szycia możesz udzielić tutaj: https://zrzutka.pl/5c74dj

Kolejna zbiórka gdzie warto dorzucić swoje parę złotych na doposażenie ośrodków medycznych w niezbędny sprzęt to „Wspieramy polską służbę zdrowia w czasie walki z epidemią COVID-19”: https://www.siepomaga.pl/koronawirus

Jeśli boisz się wychodzić z domu lub sam jesteś objęty kwarantanną mam jeszcze jedną opcję, która daje takim osobom szansę pomagania. To TelefonPogadania.pl – inicjatywa, w której wolontariusze mogą wesprzeć osoby starsze i samotne swoją uwagą i ciepłym słowem. Szukają tam wolontariuszy do trzech grup: wolontariusze odpowiadający na telefony, koordynatorzy akcji, psychoterapeuci i trenerzy mający doświadczenie we wspieraniu osób starszych i/lub pracujący w telefonach zaufania.

Zgłoś się na wolontariusza tutaj: https://www.telefonpogadania.pl/

Jest wiele ogłoszeń wywieszonych na klatkach schodowych, w których sąsiedzi proponują pomoc starszym osobom, które powinny teraz pozostawać w domach. Ja również mam takiego sąsiada. Pan Ryszard ma 89 lat. Od kilku dni chodzę do niego codziennie, robię zakupy i rozwiązuję problemy takie jak telefon na infolinię banku czy do lekarza. Oczywiście wszystko po to, żeby on nie musiał wychodzić i nie narażał swojego zdrowia. Mimo, że codziennie mu powtarzam, że musi zostać w domu, widzę, że on nie do końca rozumie sytuację. Myślę, że przez problemy ze słuchem nie słyszy dokładnie apeli w telewizji, ani nawet tego co ja do niego mówię. Dlatego jeśli macie starszą osobę w swoim otoczeniu głośno i wyraźnie powtarzajcie jej tak często jak to możliwe, że naprawdę powinna nie ruszać się z domu. Ja wiem, że siedzenie w mieszkaniu jest uciążliwe, ale nie powinni oni narażać się będąc w grupie ryzyka.

Salony kosmetyczne oddają swoje zapasy rękawiczek jednorazowych, które im się teraz nie przydadzą, a w szpitalach są lub zaraz będą na wagę złota. Restauracje nie biorą pieniędzy do ratowników zamawiających jedzenie do pracy. Dzieje się naprawdę wiele pięknych rzeczy, z które nas jako naród mogą napawać dumą. Ja jestem z nas dumna czytając o tych przedsięwzięciach i widząc znacznie mniej ludzi na ulicach.    

Jeszcze mały apel na koniec. Czytam ostatnio wiadomości, że niektórzy ludzie chorzy, zgłaszając się do lekarzy zatajają prawdę lub po prostu kłamią, myśląc tylko o sobie. Przez to wiele osób pracujących jako lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni zostali poddani kwarantannie. Jeśli takich sytuacji będzie więcej, nie będzie miał kto leczyć. Popatrz więc w razie choroby poza czubek własnego nosa. Jeśli źle się czujesz lub podejrzewasz u siebie koronawirusa, nie idź na SOR ani do lekarza. Najpierw dzwoń do przychodni lub pod 112 i powiedz całą prawdę o swojej sytuacji!

Więcej w ZDROWIE

Do góry
Skip to content