Połącz się z nami

Magazyn Opolski

ZUS przeznaczy prawie 100 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pracy. Pieniądze trafią też na Opolszczyznę

BIZNES

ZUS przeznaczy prawie 100 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pracy. Pieniądze trafią też na Opolszczyznę

Prawie 5,2 tys. przedsiębiorców z całego kraju złożyło do ZUS-u wnioski o dofinansowanie projektów podnoszących standardy bezpieczeństwa i higienę pracy. Aż 966 z nich może liczyć na pokrycie kosztów przez ZUS. W puli jest niemal 100 mln zł.

W tym roku firmy, przedsiębiorcy i pracodawcy mieli kilka tygodni na złożenie do ZUS-u propozycji na poprawę bezpieczeństwa pracy. Zakład przyjmował wnioski między 17 kwietnia, a 18 maja tego roku. W tym czasie projekty złożyło prawie 5,2 tys. płatników składek w ZUS. To o 30 proc. więcej chętnych niż w poprzednim rozdaniu (2022 r.), kiedy ZUS przyjął blisko 4 tys. wniosków konkursowych.

Eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy współpracujący z ZUS-em, wybrali najbardziej obiecujące projekty, czyli te które najlepiej wpłyną na podniesienie bezpieczeństwa pracy, zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukują niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy.

Projekty dotyczyć mogły m.in. zakupu maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem i drganiami mechanicznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym, urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości.

– Pozytywną ocenę w konkursie uzyskało 2705 przedsiębiorców, z czego 966 płatników składek zakwalifikowało się do otrzymania dotacji. Z ponad 2,7 tysięcy wnioskodawców z pozytywną oceną merytoryczną projektów, 70 jest autorstwa przedsiębiorców z Opolszczyzny. Część z nich będzie objęta dofinansowaniem pomysłów na podniesienie standardów bezpieczeństwa i higieny pracy – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Regulamin tegorocznej edycji konkursu przewiduje, że dofinansowanie może wynieść do 80 proc. wartości projektu, a maksymalnie do 300 tys. zł.

Warunkiem przystąpienia do konkursu był m.in. brak zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w ZUS i w opłacaniu podatków. Ponadto wnioskujący nie mógł być w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.

Na liście rankingowej z informacją „zakwalifikowany” znajdują się firmy oraz instytucje z województwa opolskiego, m.in. Szpital Wojewódzki w Opolu Sp. z o.o., Dom Pomocy Społecznej w Radawiu, Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych S.A. w Niemodlinie oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Nysie Sp. z o.o.

Lista rankingowa projektów ocenionych pozytywnie została opublikowana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej ZUS (https://bip.zus.pl/konkurs-dofinansowanie-dzialan-platnika-skladek-na-poprawe-bezpieczenstwa-i-higieny-pracy/konkurs-202301).

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content