Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Ludzie z pasją: Świat malarstwa z Piotrem Bomersbachem

BIZNES

Ludzie z pasją: Świat malarstwa z Piotrem Bomersbachem

https://www.gallerystore.pl/piotr-bomersbach

Piotr Bomersbach jest wybitnym , młodym artystą z Opola. W 2013 miał wystawę w Nowym Oskole w Rosji. Był to Międzynarodowy Plener Malarski. Piotr interesuje się genealogią i historią.

1. Kiedy stworzyłeś swój pierwszy obraz?

Pierwsze kroki stawiałem pewnie, jak większość z nas już na początku edukacji przedszkolno-szkolnej choć było to w dużej mierze kopiowanie, działanie odtwórcze. Ewentualnie w samym przedszkolu pamiętam zajęcia muzyczno-rysunkowo-malarskie, gdzie najpierw słuchaliśmy utworu muzycznego, by potem z wyobraźni tworzyliśmy obraz według własnego zaopatrywania. Ale pomijając czasy szkolne pierwszym obrazem namalowanym z natury farbami plakatowymi były brzozy, które polecił mi malować mój tato. Miałem prawdopodobnie wtedy jakieś 12-13 lat, i byłem wtedy na kilka dni przed egzaminem do gimnazjum plastycznego w Opolu. Do dziś pamiętam ten stres. Kompletnie się nie znałem na tym jak sobie poradzić z drzewami, które ciągle ruszały się na wietrze, wibrowały szumiały i skrzyły się w słońcu – to mnie rozpraszało. Nie wspominając już o proporcjach i zasadzie perspektywy.

Piotr Bomersbach_W parku po angielsku_akryl na płótnie_60x90cm_6 Czerwca_2020_rok

2. Co Ciebie najbardziej inspiruje?

Inspiracją może być moim zdaniem wszystko. To nie musi być coś pozytywnego, wzniosłego. Bardzo mnie fascynują kontrasty kolorystyczne czyli anomalie pogodowe, które wprowadzają klin w coś stałego, powszedniego, codziennego, rutynowego. Chwila, ułamek sekundy ma decydujące znaczenie. A ostatnio coraz częściej inspirują mnie ludzie, także Ci, których już z nami nie ma.

Piotr Bomersbach _ Bieszczady IV _ Akryl na płótnie _ 120×90 cm _ 2019 rok
Piotr na ławeczce fot. Marta Bednarska Fotografia

3. Czy sztuka może być terapią?

Sztuka może być terapią. I dla wielu osób faktycznie nią jest. W moim przypadku sztuka, a w tym wypadku malarstwo nie tyle mnie uspokaja, co budzi do życia, jest dla mnie siłownią która wytwarza i buduję nową energię, nową wartość do życia. Wydaję mi się, że jest naprawdę istotna przy budowaniu swojej osobowości, szlifowaniu charakteru(cierpliwości, wytrwałości, optymizmu w podejściu do życia) O to wszystko trzeba dbać, zabiegać na co dzień.

Chwila Wytchnienia fot. Marta Bednarska Fotografia

4. Gratuluję wystawy w Rosji . Jak do niej doszło?

Dziękuję. To była niesamowita okazja poznać kulturę w Rosji. Nie zapomnę nigdy chwili, gdy podczas malowania w plenerze, tuż przy mojej stopie pojawiła się zielono-czarna jaszczurka. W kredowych okolicach, jakieś 100 km na północny wschód od Biełgorodu, jako malarze z Polski, z Opola, mój tato i ja wraz z pozostałymi uczestnikami Międzynarodowego Pleneru organizowanego m.in. przez odpowiednik naszego Związek Artystów Plastyków okręg w Biełgorodzie byliśmy ulokowani w niewielkim miasteczku Nowyj Oskoł. A Biełgorod dla Opola to miasto partnerskie. Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód na czele z panem Eugeniuszem Brudkiewiczem od przynajmniej 10 lat wspiera inicjatywę wymiany kulturowej, także między artystami regionu Opolszczyzny i Rejonu Biełgorod. Wystawa, wernisaż była zwieńczeniem Pleneru w Rosji. Prócz nas, Polaków,uczestnikami byli malarze z Rosji, Ukrainy, malarka z Serbii. W rezultacie na terenie Rosji byliśmy prawie 3 tygodnie. Prócz Biełgorodu zwiedziliśmy także fragment Moskwy. A na sam plener wybraliśmy się z Katowic koleją do Warszawy, następnie przez Białoruś i Mińsk do Moskwy i Biełgorod.

5.  Czy masz idoli malarskich, autorytety?

Od czasów gimnazjum autorytetem był dla mnie zawsze ktoś, kto umiał porwać swoją ciekawą osobowością haryzmą, i oczywiście miał coś ciekawego, wartościowego do przekazania. Największym autorytetem z czasów gimnazjum i liceum i którego do dziś darzę zaufaniem jest Pan Zbigniew Natkaniec. To człowiek wszechstronny, zawsze z uwagą słucha i umiejętnie, ostrożnie zadaje pytania rozmówcy. To bardzo skromna osobistość a moim zdaniem świetny pedagog sztuki. Zawsze moglem podczas zajęć w liceum czy poza zajęciami oraz będąc już absolwentem Liceum Plastycznego w Opolu (2010 rok) na Pana Zbigniewa liczyć. Dla mnie to człowiek, który z mozołem, cierpliwością i swojego rodzaju upartością podąża na przód. Jest zawsze bardzo mocno zaangażowany np. podczas 45 minutowej rozmowy o niewielkim detalu architektonicznym, przedstawiając niekończące się wizje przedstawienia go w innych rzeczywistościach. Dla mnie to człowiek zagadka. A jego upór w dążeniu do „sztucznego” celu zawsze mi imponował. Drugą osobę którą powinienem wspomnieć na pewno jest również nauczyciel ale akademicki oraz dyrygent dwóch chórów w Opolu. Mowa o Ludmile Wocial-Zawadzkiej, to prawdziwy wulkan pozytywnej energii. Miłce zawdzięczam przede wszystkim dbanie i pielęgnowanie, naukę pewności siebie bez względu na okoliczności. Chwytania chwili i wyzbycie się ograniczeń na które po rostu nie mamy wpływu. Tak, to prawdziwa terapeutka, Pani psycholog. Miłka utwierdzila mnie również w tym, że jeśli już coś robisz to jak najlepiej potrafisz. Tyle nauk wynioslem. Choć zdaję sobie sprawę, że nie odpowiedziałem na zadane pytanie właściwie, to uważam, że idolem czy autorytetem artysty malarza nie musi być malarz. Nie lubię się wzorować na innych i staram się wyrabiać własny styl oraz markę. Sprawia mi to sporo zachodu a jednocześnie budującej satysfakcji, że nie kopiuje kogoś a wyrażam siebie.

6. Jakie masz plany na przyszlość?

Rozwój w kierunku artystycznym ale i administracyjnym – mam taką nadzieję. Fajnie by było łączyć malarstwo z pracą w muzeum lub archiwum. A może nawet tu i tu. Genealogia, historia jak i malarstwo dają mi sporo satysfakcji. I jednym i drugim zacząłem się zajmować w podobnym czasie, więc na pewno z tych dwóch nauk nie zrezygnuję.

7. Czego Ci życzyć?

Zdrowia

Dziękuję Piotrze. Życzymy dalszych sukcesów i realizacji.

Już za tydzień zapraszam na kolejne spotkanie!

Wystawy, plenery oraz inne wydarzenia:

od 2012 do 2018 roku:
* Międzynarodowy Plener Malarski Dobra, Polska.
* Ogólnopolski Plener w Kluczborku, Polska.

2013 rok:
* Międzynarodowy Plener Malarski Nowy Oskoł, Rosja.

2015 rok:
* Wystawa Indywidualna w Kubie Artysty, Opole, Polska.
* Wystawa Jubileuszowa 30 lat ZPAP- Polska Sztuka Użytkowa Okręg Opole.
* Wystawa Dyplomy 2015 Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

2016 rok:
* Wystawa Studentów Instytutu Sztuki: Rzeczy Istotne 2, Filharmonia Opolska

2017 rok:
* Wystawa X Zimowy Las Sztuki, Teatr Eko-Studio Opole, Polska
* Wystawa Dyplomy 2017 Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.
* Międzynarodowy Plener Malarski Dobra, Polska.

2018 rok:
* Wystawa XI Zimowy Las Sztuki, Teatr Eko-Studio Opole, Polska
* X Jubileuszowy Ogólnopolski Plener Malarski Kluczbork, Polska.
* Wystawa własna „Rubieże” Miejska Biblioteka Im. Jan Pawła II Opole, Polska.
* Międzynarodowy Plener Malarski Opole, Polska.
* Wystawa „Przekrój” Bielański Ośrodek Kultury Warszawa, Polska
.

2019 rok:
* Wystawa XII Zimowy Las Sztuki, Teatr Eko-Studio Opole, Polska.
* Ogólnopolski Plener Malarski w Pałac Brzeźno „uczczenie rocznicy 140 urodzin Kazimierza Malewicza” Brzeźno, Prusice, Polska.
* Międzynarodowy Plener Malarski Dobra, Polska.
* XI Międzynarodowy Plener Malarski pt. Kluczbork – Kluczbork, Polska.

Urodziłam się 12.01.1985 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Jestem absolwentką nauk o rodzinie o specjalizacji poradnictwo rodzinne. Studia ukończyłam na Uniwersytecie Opolskim. Z zawodu jestem koordynatorem pieczy zastępczej i asystentem rodziny. Ukończyłam też kurs pedagogiczny. Jestem również opiekunem osób niepełnosprawnych, starszych i terapeutą dzieci. Relacje między dwojgiem ludzi to moja pasja. Jestem szczęśliwą kobietą. Mam zdrowe spojrzenie na świat. Także jako autorka (anty)poradnika dla singli pt "Śmierć miłości czyli (anty)poradnik o tym dlaczego boimy się kochać". Obecnie pracuję nad kolejnymi częściami poradnika, Kolejną powieścią i zbiorem opowiadań. Moje hobby to: gotowanie, podróże, relacje, pisarstwo.Troska o rodzinę, dom i bliskich. Kocham i jestem kochana, pomagam innym to docenić i zobaczyć. Zapraszam na mój patronite: https://patronite.pl/annlove. Prowadzę też portal: http://annlove.pl/. Pracuję nad kolejną powieścią pt. "Ukryty Sen". https://lubimyczytac.pl/autor/67299/anna-czyrska

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content