Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Opera Kabalista na deskach Filharmonii Opolskiej

Kabalista
Konferencja prasowa Filharmonii Opolskiej z okazji obchodów rocznicy 250. urodzin Józefa Elsnera

KULTURA

Opera Kabalista na deskach Filharmonii Opolskiej

Kabalista wskrzeszony

1 czerwca przypada wyjątkowa, bo 250. rocznica urodzin patrona Filharmonii Opolskiej, Józefa Elsnera. Jest to bezsprzecznie wyśmienita okazja by poszerzyć wiedzę o postaci i twórczości nieco zapomnianego artysty. W związku z tym już niebawem czeka nas niewątpliwie niebanalne wydarzenie, jakim będzie wystawienie opery na deskach opolskiej filharmonii. Ową operą będzie „Kabalista”.

Cytując dyrektora Filharmonii Opolskiej, Przemysława Neumanna:

To był człowiek (Elsner – przyp.red.), którego bardzo łatwo jest skrócić do hasła nauczyciel Chopina i tym zamknąć jego działalność. Ale (…) zrobił znacznie więcej (…). Jego twórczość operowa została dziś zapomniana w całości (…). I my postanowiliśmy (…) jedną z takich oper wskrzesić do życia. Wybraliśmy operę Kabalista. Jest to opera komiczna (…). Jako pierwsi po ponad 200. latach wskrzeszamy to dzieło (…). Będzie to pełne wykonanie sceniczne (…). Wystawienie opery w wersji pełnej, scenicznej nie jest codziennością (…). I jest dużym wyzwaniem nie tylko muzycznym, ale również logistycznym.

Warto podkreślić fakt, że okazje do wysłuchania i obejrzenia efektów pracy nad przywróceniem publiczności zapomnianego dzieła patrona opolskiej filharmonii będą aż dwie: 31 maja o godzinie 19:00 oraz 1 czerwca o 18:00.

To nie wszystko...

Ponadto wystawienie uwspółcześnionej i uzupełnionej o brakujące zakończenie libretta, opery (dopisane przez opolską pisarkę Agatę Suchocką-Wachowską) to nie jedyna atrakcja uświetniająca ćwierć setną rocznicę urodzin kompozytora z Grodkowa.

Przybliżeniu postaci Józefa Elsnera szerszemu gronu odbiorców, także tych najmłodszych, ma dodatkowo służyć piknik rodzinny organizowany 1 czerwca na skwerze przed filharmonią. Co ważne – jednym z jego elementów będą zabawy oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci. Istotne jest, że w razie niepogody przyjęcie urodzinowe odbędzie się w Klubie Muzycznym.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że również 1 czerwca utwory Elsnera oraz utwory jego uczniów; Chopina, Dobrzyńskiego i Wolffa wykone zostaną w Sali kameralnej przez duet fortepianowy Ravel Piano Duo.

nagranie: materiały prasowe Filharmonii Opolskiej

Polonistka, kulturoznawczyni, animatorka kultury, filmoznawczyni i teatrolożka. W wolnym czasie- czechofilka.

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content