Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Skąd bierze się blokada językowa i jak ją pokonać?

Bariera językowa - jak ją pokonać?

PASJE

Skąd bierze się blokada językowa i jak ją pokonać?

Jak pokonać blokadę językową? Zobacz w naszym poście.

Strach przed mówieniem w języku obcym to bardzo powszechny problem. Na pewno nie raz znalazłeś się w sytuacji, kiedy rozumiesz cała rozmowę, próbujesz włączyć się w dyskusję, ale strach przed mówieniem cię paraliżuje. Nabierasz wody w usta. Stoisz z boku, uśmiechasz się tylko i podziewasz umiejętności językowe kolegów. Skąd bierze się ta blokada językowa?

Lęk przed wyśmianiem/niezrozumieniem

Blokada językowa zwykle bierze się z przekonania, że jeśli popełnimy błąd gramatyczny czy leksykalny w języku obcym, z pewnością zostaniemy wyśmiani. Lęk przed niezrozumieniem wpływa na psychiczne zablokowanie się względem rozmów w języku obcym. Wynika to z naszego perfekcjonizmu, który jest największym hamulcem w nauce języka. Chcemy być idealni w tym co robimy. Nie podejmujemy prób rozmowy, ponieważ uważamy, że mamy jeszcze za mały zasób słów, że nasz akcent jest jeszcze niewystarczająco dobry.

Dużo rozumiem, mniej umiem powiedzieć

Kolejnym powodem blokady językowej jest bierna znajomość języka obcego. Rozumienie ze słuchu, pisanie, czytanie ze zrozumieniem jest na wysokim poziomie, natomiast mówienie jest bardzo dużym wyzwaniem. Wynika to z błędu już na etapie edukacji w szkole – w szkołach robi się dużo ćwiczeń, prac domowych, testów, które mimo przekazywanej wiedzy i nauki pisania i czytania nie szlifują umiejętności mówienia.

Wstydzę się

Wstydzimy się mówić w języku obcym, ale również wypowiedzi w języku ojczystym przed większą ilością osób są dla nas problemem. Boimy się, że ktoś wyśmieje naszą wypowiedź, za bardzo porównujemy się do innych i nie chcemy wyjść na gorszych, albo po prostu nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni i wszelka konieczność wypowiedzenia się, nie tylko w języku obcym, wzbudza w nas ogromne emocje.

Blokada przed mówieniem, wynika często po prostu z niewłaściwego nastawienia i oczekiwań względem samego siebie. Wymagasz od siebie zbyt dużo na wczesnym etapie nauki. Jak więc pokonać blokadę językową? Na początku wyznacz sobie realne cele i określ potrzeby. Skoncentruj się na tym, co dla ciebie jest najważniejsze? Czy musisz znać wszystkie tajniki zawiłej gramatyki, słownictwo branżowe, czy przygotowujesz się do egzaminów, czy po prostu potrzebujesz poznać język jedynie na poziomie komunikatywnym, a następnie zacznij działać.

– Czytaj książki i oglądaj filmy w języku obcym

– Znajdź partnera do konwersacji

– Mów sam do siebie

– Nagrywaj się

– Korzystaj tylko ze słowników w języku obcym

– Pozwalaj sobie na błędy (w języku ojczystym również je popełniasz)

– Otaczaj się językiem, lepiej uczyć się 15 min dziennie, niż robić jednodniowe maratony

Reasumując, jak nie bać się mówić po angielsku? Należy zmienić swoje nastawienie, zacząć myśleć o tym jak wiele zyskam i osiągnę dzięki temu, że zacznę mówić. Nie można obawiać się wciąż tego co inni powiedzą. Pomyśl o sobie i zacznij mówić 😊

Nauka języka, która sprawia przyjemność to nasza filozofia! :) Wierzymy, że każdy może nauczyć się języka obcego! Co więcej, jesteśmy przekonani, że można się go nauczyć w sposób przyjemny :) Royal School a great place to be!

Więcej w PASJE

Do góry
Skip to content