Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Koniec marca to koniec polskiego bonu turystycznego

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/zach%c3%b3d-s%c5%82o%c5%84ca-sopot-t%c5%82o-moloj-2565899/

PODRÓŻE

Koniec marca to koniec polskiego bonu turystycznego

Już tylko dwa marcowe weekendy zostały, by korzystając z usług turystycznych i hotelarskich rozliczyć się polskim bonem turystycznym. Do tej pory rodzice z Opolszczyzny wykorzystali w pełni ponad 58 tys. bonów na kwotę niemal 65,5 mln zł.

W marcu zapłać, wyjedź później

Rodzicom i opiekunom z województwa opolskiego przysługiwało w sumie prawie 94,5 tys. polskich bonów turystycznych. Czas na ich wykorzystanie skończy się 31 marca tego roku. Jednak ten termin wcale nie oznacza, że z usług turystycznych trzeba skorzystać wyłącznie do końca miesiąca. Bonem można opłacić zamówioną usługę lub pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym w marcu, a wyjechać w kolejnych miesiącach. Bonem można też opłacić wypoczynek zorganizowany czyli m. in. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a nawet jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile zawiera dwie usługi np. transport i zwiedzanie.

– W całym kraju z ponad 4,2 milionów przyznanych bonów turystycznych rodzice
i opiekunowie aktywowali ponad 3,7 milionów. W naszym regionie ciągle do całkowitego
i częściowego wykorzystania jest około 36,5 tysiąca bonów, a wartość bonów w ogóle nieaktywowanych przez rodziców ma wartość 8,7 milionów złotych – podaje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Od początku funkcjonowania programu Polski Bon Turystyczny zgłosiło się do niego ponad 31,7 tys. podmiotów turystycznych. Tych, w których Polacy korzystali z bezgotówkowych transakcji było nieco mniej, bo około 28,1 tys. Najwięcej w województwach pomorskim (5895) małopolskim (5165) i zachodniopomorskim (4924). Znacznie skromniej eksploatowane były placówki wypoczynkowe i turystyczne w lubuskiem (257) czy świętokrzyskiem (418).

– Najmniej placówek i punktów, w których rodzicie rozliczali się bonem turystycznym było na terenie Opolszczyzny, dokładnie 232. Natomiast od startu tego programu, w regionie przystąpiło do niego 319 firm, przedsiębiorców, operatorów turystycznych i organizacji pożytku publicznego. Stąd wniosek, że prawie 73 procent z nich stało się beneficjentami kończącego się w marcu przedsięwzięcia – podkreśla rzecznik ZUS w regionie.

Polski Bon Turystyczny wystartował 1 sierpnia 2020 r. Rekordowy okazał się 2021 r., kiedy zrealizowano ponad 2,8 mln transakcji na łączną kwotę prawie 1,8 mld zł. W 2022 r. dokonano kolejnych 1,9 mln płatności bonami na łączną kwotę 960 mln zł. Od początku funkcjonowania programu do końca 2022 r. zostało więc zrealizowanych prawie 5,1 mln transakcji na łączną kwotę przekraczającą 2,9 mld zł.

Największą intensywność korzystania z bonu odnotowano w lipcu i sierpniu 2021 r. Wówczas zrealizowano około 34 proc. wszystkich dotychczasowych transakcji, a kwota którą zapłacono stanowiła prawie 37 proc. łącznych środków wydatkowanych z tytułu realizacji płatności bonami w okresie sierpień 2020 – grudzień 2022.

Jedyny kanał – PUE ZUS

Aby aktywować bon i rozliczyć się nim w miejscu usługi, trzeba mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na swoim koncie PUE trzeba uzupełnić swoje dane kontaktowe, a następnie aktywować bon. Klient drogą smsem otrzyma unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym obsługa w hotelu, pensjonacie lub innym miejscu również drogą smsową potwierdzi transakcję.

ZUS przypomina, że bon jest przyznawany na każde dziecko, które na 18 lipca 2020 r. miało prawo do świadczenia 500 plus lub między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. nabyło prawo do tego świadczenia. Wysokość bonu to 500 zł na każde dziecko, natomiast dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością dostanie drugi bon również o wartości 500 zł. Aby otrzymać drugi bon, należy złożyć odpowiednie dokumenty przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Bonu nie można wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze, natomiast można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty.

Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinie (codziennie w godz. 7-20) pod numerem 22 11 22 111, a pytania można też zadawać pisząc na adres: bon@zus.pl

Lista podmiotów turystycznych, które honorują płatność bonem jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w PODRÓŻE

Do góry
Skip to content