Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Ważne dla seniorów – jak zmienić numer konta bankowego w ZUS

Ważne dla seniorów – jak zmienić numer konta bankowego w ZUS

NEWS

Ważne dla seniorów – jak zmienić numer konta bankowego w ZUS

Aż trzech na czterech emerytów w regionie dostaje pieniądze z ZUS na konto. To wygoda i bezpieczeństwo – tak mówią „ubankowieni”. Co jednak mają zrobić ci, którzy chcą zmienić numer rachunku bankowego gdy nie można wyjść z domu?

Numer konta bankowego, na które ZUS przelewa seniorom emerytury powinien być szczególnie chroniony, dlatego gdy emeryt chce zmienić numer rachunku bankowego, powinien to zrobić w sposób jak najbardziej bezpieczny.

– Gdy nasze placówki pracują normalnie, to każdy emeryt może do nas przyjść i osobiście podać nowy numer konta bankowego, na które ZUS ma przelewać świadczenie. Teraz, w czasie epidemii koronawirusa można to zrobić przez internet, nie wychodząc z domu. Warto więc założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – Sebastian Szczurek regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego, i dodaje: – Najprościej zrobić to przez swój profil zaufany, bo wtedy nie jest konieczna wizyta w ZUS żeby potwierdzić swoją tożsamość.

Jak podkreśla ZUS taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna, ponieważ po aktywacji konta uzyskuje się nie tylko dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym i otrzymywanymi świadczeniami, ale też w każdej chwili można składać przez internet dyspozycje takie jak np. zmiana numeru konta bankowego.

Po założeniu konta na PUE ZUS należy się zalogować i wybrać (lewy dolny róg po rozwinięciu strzałki) katalog usług elektronicznych, a następnie w wyszukiwarkę wpisać ER-WZD. W tym momencie wyświetli się dokument: Złożenie dokumentu ZUS-ER-WZD-01. Wniosek osoby zamieszkałej w Polsce o zmianę danych adresowych / nazwiska / imienia / wypłatę świadczenia na rachunek bankowy / zmianę rachunku bankowego.

Wniosek po wypełnieniu (system prowadzi za rękę ), należy podpisać np. profilem zaufanym (dlatego także należy założyć profil zaufany, a potem konto na PUE). To najbezpieczniejszy sposób, gwarantujący, że nikt nieupoważniony nie zmieni seniorowi konta w banku.

Profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu, przez swoje konto bankowe. Wiele banków ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego – ich lista znajduje się na stronie profilu zaufanego: https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp

Platforma Usług Elektronicznych ZUS zapewnia wszystkim całodobowy, wygodny i bezpieczny dostęp do usług świadczonych elektronicznie. Indywidualne konto w ZUS, to duże ułatwienie dla wszystkich zarówno przedsiębiorców i osób czynnych zawodowo, jak i każdego, kto chce kontrolować stan swojego konta, składać wnioski i oświadczenia np.
o przebywaniu w kwarantannie czy o wypłatę zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Skip to content